اسانسور كارگاهي

انواع آسانسور كارگاهي

 

كابرد آسانسور كارگاهي
انواع و كاربرد بالابرهاي كارگاهي

آسانسورهاي كارگاهي،در واقع بالابرهايي هستند كه براي حمل مواد و مصالح و افراد، در صنايع مختلف، به كارگران، مهندسين ، ناظران و بازرسان ياري مي­رسانند و اگر نباشند، عملا كاري از پيش نخواهد رفت.

هر چند كاربرد اين نوع از آسانسور بسيار وسيع بوده و در واقع، هرجا سخني از ساخت و ساز، بازرسي و تعمير و يا حتي توليد، خصوصاً در ارتفاعات به ميان آيد، حضورشان اجتناب­ناپذير است، اما موارد زير مهم­ترين و اصلي­ترين جاهايي هستند كه به بالابر كارگاهي نياز دارند:

راه­سازي؛

ساخت پل و تونل؛

ساختمان­سازي؛

مرمت آثار باستاني؛

نفت و گاز و پتروشيمي؛

بنادر و كشتي­سازي؛

فلز و فولاد؛

معدن؛

و...

اما اگر بخواهيم آسانسور كارگاهي را، بر اساس نوع كاربرد، به صورتي كلي دسته­ بندي نماييم، موارد زير را مي­توان بيان نمود:

 • بالابر صنعتي؛
 • بالابر ساختماني؛
 • بالابر حمل و نقل؛

در ادامه، با يك تفكيك كلي و ذكر برخي نمونه­ ها، با موارد كاربرد انواع بالابر كارگاهي، آشنا خواهيم شد.

بالابر صنعتي

در ابتدا و به­منظور آشنايي اوليه و پيدا كردن يك ديد كلي به موضوع، به نمونه­هايي از موارد كاربرد بالابر، در صنايع اشاره مي­كنيم:

دودكش­ها، برج­هاي انتقال، دكل­ها، پل­ها، تونل­ها، نيروگاه­ها، برج انتقال زغال سنگ، سيلوها، برج­هاي ارتباطي و... .

بالابرهايي نظير دو نوع زير، مشخصاً كاربرد صنعتي دارند:

 • بالابر ضدانفجار؛

ممكن است بالابر در محلي مورد نياز باشد كه احتمال وجود و انباشت گازهاي قابل اشتعال وجود داشته باشد؛ بنابراين، بايد توجه داشت كه در چنين محيط­هايي از بالابرهاي ضدانفجار استفاده شود.

 • بالابر مواد پودري (كاسه­اي)؛

كاربرد بالابرهاي كارگاهي در صنعت، تنها به ارتفاعات زياد محدود نمي­شود. به عنوان مثال، براي انتقال مواد توده­اي نظير پودرها، به مخزن­ دستگاه­هاي توليد يا بسته­بندي، از بالابرهايي كه به بالابر كاسه­اي نيز شهرت دارند، استفاده مي­شود.

خوب است در اين­جا يادآور شويم كه معمولا،ً شرايط محيطي، در صنايعي نظير پتروشيمي، فولاد و فلزات، بنادر و كشتي­سازي و سيمان، شرايطي خاص و گاهاً سخت و نامساعد مي­باشد. و يا اين­كه در موارد بسياري، صنايع در جاهايي مشغول به فعاليت هستند كه دورافتاده است. بديهي است كه خدمات پس از فروش، جزء جدايي­ناپذير كالايي مانند آسانسور بوده و لذا در اين­گونه شرايط، لازم است هنگام خريد يا اجاره­ي بالابر، حتما به در دسترس بودن خدمات پس از فروش توجه نمود.

بالابر ساختماني

در كارهاي ساخت و ساز، بسته به نوع و مشخصات پروژه، انواع بسياري از بالابرها كاربرد دارند كه بايد با توجه به نياز، انتخاب شوند. گاهي تنها لازم است مواد و مصالح جابه­جا شوند و گاهي به بالابري نياز داريم كه قابليت حمل انسان را نيز داشته باشد. علت اين­كه، در مبحث بالابرهاي كارگاهي و بررسي راهنماي محصولات شركت­ها تجاري مختلف، با دو اصطلاح "آسانسورمواد" و "آسانسور نفر و مواد" برخورد مي­كنيم نيز همين است.

براي بالابرهاي ساختماني، انواع زير را، مي­توان برشمرد:

 • بالابر مصالح؛

ساده­ترين بالابرهاي ساختماني، بالابرهاي مصالح هستند كه در آن­ها باكت حمل مصالح به سيمي متصل شده و با شروع به كار الكتروموتور، مي­توان مصالح را، بين طبقات جابه­جا نمود. ظرفيت بالابر مصالح تنها بر حسب وزن بيان شده و معمولا با ظرفيت­هاي 150 تا 1000 كيلو گرم طراحي شده­اند.

 • بالابر نفر و مصالح؛

هنگامي­كه علاوه بر مصالح، احتياج به جابه­جايي افراد نيز باشد، از بالابرهاي نفر و مصالح، كه داراي كابين و درب و در نتيجه، ايمني بالاتر هستند، استفاده مي­شود. ظرفيت اين بالابرها، علاوه بر وزن، تعداد افراد را هم مشخص مي­كند.

 • بالابر سكوي كار؛

گاهي پيش مي­آيد كه يك پروژه­ي ساخت، براي بستن داربست، بيش از حد مرتفع يا پيچيده است. در اين­گونه موارد، بالابرهايي تحت عنوان بالابر سكوي كار، براي انجام كارهايي نظير تخريب يا پوشش­دهي نما، مي­تواند كار را به مراتب آسان­تر نموده و ايمني و صرفه­ي اقتصادي بالاتري به همراه داشته باشد.

بالابر حمل بار و نفر

بعضي بالابرهاي كارگاهي، با هدف حمل و جابه­جايي بارهايي مانند خوردرو، توليدات كارخانه­ها و يا حتي اجناس فروشگاه­ها و... به­كارگيري مي­شوند كه پركاربردترين آن­ها دو مورد زير است:

 • بالابرهاي خودرو

اين بالابرها به جك بالابر خودرو نيز مشهور بوده و انواع مختلفي مثل مانند جك دوستون و جك چهارستون و ... داشته و اغلب در تعميرگاه­ها و محل­هاي بازرسي فني خودرو كاربرد دارند.

 • بالابرهاي آكاردئوني

اين نوع از بالابرها معمولاً در مساجد، سالن­ها، كارخانجات و... براي جابه­جايي نفر و بار استفاده مي­شوند و در امر نظافت اماكن و يا جابه­جايي بارها، مفيد هستند.

 

فاكتورهاي انتخاب بالابر كارگاهي

از آن­جا كه بالابرهاي كارگاهي، مستقيماً با ايمني و سرعت كار در ارتباط هستند، كيفيت آن­ها داراي اهميت بسياري مي­باشد؛ و از آن­جا كه كاربرد وسيعي دارند، در مدل­ها و انواع متنوعي، به بازار جهاني عرضه مي­شوند كه هر نوع نيز به نوبه­ي خود، به لحاظ مشخصات فني، در چند گروه مختلف توليد مي­شود. مشخصات فني بالابرها، شامل فاكتورهاي بسياري است كه هنگام انتخاب مدل، ابتدا بايد بر اساس نوع كاركردي كه از آن انتظار داريم، آن­ها را اولويت­بندي نماييم. براي انتخاب اوليه، مهم­ترين اين فاكتورها، موارد زير را شامل مي­شود:

 • نوع محموله؛
 • حداقل فضاي لازم براي نصب و راه­اندازي؛
 • حداكثر ظرفيت حمل بار؛
 • حداكثر ارتفاع بالابري؛
 • سرعت؛
 • نوع و ميزان برق مصرفي؛
 • قدرت الكتروموتور؛
 • ابعاد كابين؛
 • ايمني دستگاه؛
 • سهولت نصب و راه­اندازي؛
 • و دسترسي به خدمات پس از فروش؛

البته مواردي نظير: نوع سيستم محركه، نوع گيربكس و.. نيز گاهي در انتخاب بين انواع مشابه، خوب است مورد توجه قرار گيرند.

جهت مشاوره فني و فروش مي توانيد با شركت ايستا صدر تماس حاصل فرماييد.

ما را در لينكدين دنبال كنيد

ما را در فيس بوك دنبال كنيد

ما را در گوگل پلاس دنبال كنيد

شماره تماس:36307626-041

آدرس وب سايت:www.tcch-co.ir

منبع: انواع اسانسور كارگاهي

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۴۱:۳۷ توسط:ايستا صدر موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :