اسانسور كارگاهي

آسانسور كارگاهي و بالابر كارگاهي

آسانسور كارگاهي و بالابر كارگاهي

با عمودي شدن هرچه بيشتر شهرها و افزايش ساختمان‌ هاي بلند نياز انسان به انواع بالابركارگاهي براي جا به جايي اشخاص، بارها، مصالح، ابزار، ماشين‌ها و ... بيشتر مي‌شود. به همين علت همه ما با انواع خاصي از بالابرها هميشه سر و كار داشته‌ايم. ساده‌ترين و در دسترس‌ترين آن‌ها آسانسورهايي است كه در ساختمان‌ها وظيفه‌ي حمل و جا به جايي اشخاص را به عهده دارند. اما موارد استفاده‌ي بالابرها بسيارر بيشتر از تنها اين است. به طوري كه موجب شده يكي از وسايل مهم و كاربردي در انواع صنايع باشد. آسانسور كارگاهي امروزه وظايف سنگيني را در ساختمان‌سازي، انواع صنايع و معادن بر عهده دارند. به طوري كه انواع مختلفي از اين بالابرهاي كارگاهي براي كاركردهاي مختلف ساخته شده است. به همين علت اگر قصد تهيه بالابر براي كارگاه يا صنعت خود داريد بهتر است انواع مختلف آن را بشناسيد تا بهترين نوع ممكن را براي كارگاه خود تهيه كنيد(براي مطالعه مقاله انواع آسانسور كارگاهي به اين برگه مراجعه كنيد).

بالابرها پيشينه‌ي بسيار دوري دارند و شايد بتوان آن را از اولين انواع ماشين‌هاي دست‌ساز انسان دانست. در مصر باستان براي ساخت اهرام از اين بالابرها استفاده مي‌شده و ارشميدس بالابري براي حمل يك نفر تا ارتفاع محدود را براي اولين بار ساخت. هرچند مخترع اين ماشين بصورت علمي و به شكل و شيوه‌اي نزديكتر به امروز دانشمندي به نام اتود بود كه آسانسوري با قرقره و طناب و وزنه طراحي كرد. با پيشرفت هر روزه‌ي انسان انواع مختلف و پيشرفته‌تري از اين ماشين ايجاد شد. تامپسون در سال 1850 اولين بالابر هيدروليكي را اختراع كرد. امروزه گستردگي بالابرها به حدي رسيده كه براي هر نوع كاركردي انواع مختلفي از آن‌ها در بازار موجود است.

بالابرهاي كارگاهي يكي از مهمترين بالابرهايي است كه ضرورت استفاده از انواع مختلف آن را مي‌توان در انواع صنايع مانند ساختمان‌سازي، پل و تونل سازي، مرمت آثار باستاني، نفت و گاز و پتروشيمي، بنادر و كشتي‌سازي، فولاد و فلز، معادن و ... ديد(براي مطالعه مقاله كاربرد اسانسور كارگاهي در صنايع به اين صفحه مراجعه كنيد).

اجزاي سازنده بالابرهاي كارگاهي عبارتند از استراكچر، الكتروموتور، گيربكس، كليد برق، پولي، سيم بكسل، باكت، ويتچ و ... . اكثر بالابرهاي كارگاهي از نوع هيدروليكي هستند. اين نوع از بالابرها با نيرويي كه از مدار هيدروليك تامين مي‌شود براي حركت استفاده مي‌كنند. بالابرهاي هيدروليكي خود داراي انواع مختلفي است كه هركدام از اين انواع داراي خصوصيات خاص و ايمني‌هاي مختلفي است كه با توجه به اين ويژگي‌ها براي كاربردهاي متنوع قابل استفاده هستند.(مقاله مكانيزم كلي بالابر كارگاهي در اين برگه موجود است) اين بالابرها داراي ظرفيتي بين 3000 الي 500 كيلوگرم هستند. اگر باري اضافه بر اندازه بالابر در آن قرار گيرد به علت وجود سيستم اضافه بار، بالابر به صورت خودكار از حركت باز مي‌ايستد.

از انواع اين بالابرها مي‌توان به مواردي كه در ادامه به ترتيب ايمني بالاتر نام برده مي‌شوند اشاره كرد:

مدل آكاردئوني (اين مدل بيشتر براي حمل نفرات و بار در كارخانه‌ها، سالن‌ها، مساجد و ... قابل استفاده است.)، مدل هيدروليكي جك مستقيم (اين مدل بيشتر در نمايشگاه‌هاي ماشين، كارواش‌ها و پاركينگ‌هاي دو طبقه به علت ايمني بالاي به عنوان جك خودرو استفاده مي‌شود. و به علت وجود جك نياز به چاله‌اي براي استقرار آن در زير بالابر دارد.)، مدل بوم ليفت‌هاي تلسكوپي و مفصلي، تركيب هيدروليك زنجير و كابل و ...

سرعت حركت نرمال آسانسورهاي كارگاهي بين 0.2 الي 0.6 متر بر ثانيه است. اين بالابرها مجهز به سيستم‌هاي متفاوتي هستند از جمله سيستم ترمز الكترومغناطيسي كه در پشت الكتروموتور نصب مي‌شود و براي ايستادن به موقع كابين در ايستگاه‌هاي مورد نظر استفاده مي‌شود و همچنين سيستم پاراشوت كه از ضروريات بالابرهاي كارگاهي هستند و در مواقعي كه سرعت كابين بيش از حد مجاز خود است مانع سقوط آن مي‌شود و موجب ايمن شدن بالابر مي‌شود. همچنين مي‌توان به سيستم برگشت به پايين بدون استفاده از نيروي برق هستند اين سيستم موجب صرفه‌جويي در انرژي مي‌شود زيرا تنها براي بالا بردن آسانسور از انرژي استفاده مي‌كند. از ديگر فوايد اين سيستم مي‌توان به ايجاد گشتاور در لحظه راه‌اندازي، كاهش جريان راه‌اندازي موتور كه از ايجاد شوك‌هاي الكتريكي بر روي شبكه برق و ايجاد تنش بر روي تجهيزات مكانيكي و استهلاك آن‌ها جلوگيري مي‌كند اشاره كرد.

بالابرهاي كارگاهي در دسته‌بندي‌هاي متفاوت به انواع مختلفي تقسيم مي‌شوند كه در بالا به يكي از اين دسته‌ها اشاره شد. ديگر دسته‌بندي‌هايي كه مي‌توان به آنها اشاره كرد دسته‌بندي بالابر‌هاي كارگاهي بر اساس جابه‌جايي آن‌ها است كه شامل دو دسته‌ي سيار و ثابت مي‌شوند. بالابر‌هاي سيار قابليت جابه‌جايي سريع دارند و بيشترين كاربرد آن‌ها در كارهاي خدماتي چون نقاشي‌هاي ديواري بزرگ، انبار كارخانه‌ها و يا تميز كردن نماي بيروني ساختمان‌ها است.اين بالابرها خود دو نوع‌اند بالابرهاي با دسترسي عمودي و و بالابرهاي با دسترسي عمودي و افقي. از بالابرهاي ثابت براي جابه‌جايي بارهاي سنگين در ارتفاع در كارخانه‌ها و كارگاه‌ها و يا بارگيري تريلي‌ها و كاميون‌ها استفاده مي‌شود. اين نوع بالابرها نياز به يك چاهك براي استقرار تجهيزات و همسطح شدن كف با زمين دارند. انواع مختلف بالابرهاي كارگاهي ثابت شامل بالابرهاي جك مستقيم، زنجيري و آكاردئوني مي‌شود.

در دسته‌بندي ديگري مي‌توان بالابرهاي كارگاهي را بر اساس نوع كاركرد به انواع زير تقسيم كرد:

  • بالابر صنعتي: اين نوع از بالابر در نيروگاه‌ها، سيلو‌ها، برج‌هاي انتقال زغال سنگ، دكل‌ها، برج‌هاي ارتباطي و ... مورد استفاده‌اند و خود انواع مختلفي چون بالابرهاي ضد انفجار يا بالبرهاي پودري (كاسه‌اي) و  ... را شامل مي‌شوند.
  • بالابر ساختماني: در ساختمان‌سازي نياز به بالابرها بسيار است چه براي حمل افراد و چه مصالح با توجه به اين نيازها انواع مختلفي از بالابرهاي ساختماني چون بالابرهاي مصالح، نفر و مصالح و بالابر سكوي  كار طراحي شده‌اند.
  • بالابر حمل و نقل: بالابرهاي آكاردئوني و خودرو (جك مستقيم) از اين نوع هستند كه براي حمل و جابه‌جايي بارهايي چون خوردو، توليدات كارخانه‌اي و حتي اجناس فروشگا‌ها طراحي شده‌اند.

اطلاعاتي كه تا به اينجا داده شد توضيحاتي كلي براي شناخت انواع بالابرهاي كارگاهي بود. اگر قصد تهيه كردن بالابر كارگاهي داريد بايد نسبت به انواع آن آشنايي داشته باشيد. هنگام خريد و تهيه كردن بالابرها بهتر است به چند مورد توجه كنيد تا بتوانيد بهترين و مناسب‌ترين كالا را براي خود انتخاب كنيد. مواردي چون نوع محموله‌، حداقل فضايي كه براي نصب و راه‌اندازي هر نوع بالاري كه استفاده مي‌شود، حداكثر ظرفيت حمل بار، حداكثر ارتفاع بالابر، سرعت بالابر، نوع و ميزان برق مصرفي آن، قدرت الكتروموتور دستگاه، ابعاد كابين و ايمني دستگاه، سهولت نصب و راه‌اندازي و همچنين تعميرات در صورت نياز و همچنين مواردي چون نوع سيستم محركه و گيربكس.

رعايت نكات ايمني و فراهم آوردن شرايط امن هنگام كار با هر وسيله‌اي ضروري است لذا موارد زير براي ايمني بالا در بالابرها بايد مورد توجه قرار گيرد.

توجه داشته باشيد كه بالابر كارگاهي شما داراي قطعاتي چون نرده‌ي امگا (اين قطعه از ورود نابهنگام اشخاص و مصالح به مسير بالابر كارگاهي جلوگيري مي‌كند.)، حفاظ پيرامون (ضرورت وجود اين قطعه در جلوگيري از ورود و توقف افراد در محل استقرار بالابر كارگاهي است.)، سري ليميت سوئيچ‌هاي ايمني (اين سوئيچ‌ها در ابتدا و انتهاي مسير بالابر وجود دارند اما براي ايمني بالاتر و جلوگيري از سقوط آسانسور بهتر است بر روي درب كابين نيز نصب شود.)، پاراشوت، كلگي (اين قطعه بصورت مكانيكال باعث پايان ادامه حركت و خارج نشدن دستگاه از مسير مي‌شود.)

يراي مشاوره و خريد انواع بالابر كارگاهي ايستا صدر و انواع اسانسور كارگاهي آليماك با تيم فني ايستا صدر تماس حاصل فرماييد.

ما را در لينكدين دنبال كنيد

ما را در فيس بوك دنبال كنيد

ما را در گوگل پلاس دنبال كنيد

شماره تماس:36307626-041

آدرس وب سايت:www.tcch-co.ir

نويسنده : شيدا ربيعي

منبع:اسانسور كارگاهي و بالابر كارگاهي


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۵۸:۱۸ توسط:ايستا صدر موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :