اسانسور كارگاهي

بالابر كارگاهي

بالابر كارگاهي

بارهاي سنگين و يا حتي سبك اما با ظاهر بزرگ را در نظر بگيريد. احتمالا هر وقت اين غول هاي بي شاخ و دم سر كار پيدا مي كنيد آرزو داريد يك ربات يا وسيله اي آن را براي شما حمل مي كرد. با رشد صنعت و گسترش فضاي كارگاه ها و كارخانه ها مشخص شد كه اتكا به توان كارگران و تكنسين ها براي حمل بارها و رفت و آمد به مكان هاي مختلف و با ارتفاع هاي زياد هم ايمني را كاهش مي دهد و موجب افزايش ميزان خسارت به افراد و تجهيزات مي شود و هم سرعت انجام پروژه ها و فعاليت ها را كم مي كند. در نتيجه نياز به ابزارهايي براي انجام تمام اين وظايف همواره در صنعت و حتي منازل و فروشگاه ها احساس مي شود. به اين منظور طي دهه هاي اخير همواره بالابرهاي كارگاهي ( آسانسور كارگاهي ) و صنعتي به انسان ها كمك كرده اند و امروزه بخش جدايي ناپذير صنعت و ساختمان سازي محسوب مي شوند و جابجايي بارر سنگين و بزرگ را برعهده دارند. اين بالابرها با شكل ها و مكانيزم هاي بالا برندگي مختلف براي انواع كاربردها و فضاها در بازار عرضه مي شوند و از آنها در كارگاه ها و كارخانجات صنعتي و ساختمان سازي استفادهه مي گردد.
بالابر ها با استفاده از نيروي محركه موتورهاي الكتريكي و يا سوختي مي توانند افراد و تجهيزات و مصالح را تا ارتفاع ها و همچنين مسافت هاي افقي زياد انتقال دهند. با توجه به اينكه سرعت و ايمني دو فاكتور مهم وو پر هزينه براي صنعت كاران است بنابراين استفاده از بالابرها كاملا صرفه اقتصادي دارد.

دسته بندي كلي بالابرها

بالابرها بر اساس جابجايي به دو دسته سيار و ثابت تقسيم مي شوند.
1. بالابر سيار: اين بالابرها با قابليت جابجايي سريع براي حمل نفرات و تجهيزات در مكان هاي مختلف استفاده مي شود. بيشترين موارد مصرف اين نوع از بالابرها براي كارهاي خدماتي مانند تميز كردن نماي بيرونيي ساختمان ها، نقاشي هاي ديوار هاي بزرگ و يا انبار كارخانه ها مي باشد. بالابرهاي سيار با توجه به نوع حركت دو دسته كلي تقسيم مي شوند.
• بالابرهاي با دسترسي عمودي: جك و سيستم بالابرندگي در اين نوع به گونه اي طراحي شده كه تنها توان انتقال كابين در راستاي عمودي را دارد. در اين نمونه از بالابرها معمولا مفصل ها و جك ها در زير كابينن قرار دارند بهترين نمونه هاي اين نوع بالابر هاي هيدروليكي آكاردئوني و ريلي مي باشد.
• بالابرهاي با دسترسي عمودي و افقي: سيستم بالابرندگي در اين نوع شبيه به عملكرد دست انسان است و از مفصل ها و بازوهاي متحرك تشكيل مي شوند. بالابرهاي مفصلي و تلسكوپي و يا تركيبي از اينن دو بهترين نمونه هاي اين دسته هستند. همچنين به علت قابليت افزايش ارتفاع زياد و عملكرد چهار محوره، اين دسته از بالابرها محبوبيت و كاربرد زيادي دارد. به همين دليل آنها را با قابليت نصب بر روي كاميون نيزز عرضه مي كنند تا بتوان آنها را براحتي به هر نقطه اي انتقال داد.

2. بالابرهاي ثابت: اين بالابرها بيشتر در كارگاه ها، كارخانه ها و انبارها براي جابجايي بارهاي سنگين در ارتفاع و يا بارگيري از تريلي ها و كاميون ها و هم سطح كردن آن با زمين براي سهولت در جابجايي استفاده مي شوند. بالابرهاي ثابت در انواع مختلف مانند جك مستقيم، زنجيري و آكاردئوني توليد مي شوند. معمولا بالابرهاي ثابت احتياج به يك چاهك براي قرار گرفتن تجيهزات در داخل آن و هم سطح شدن كفي با زمينن دارند.
• بالابرهاي جك مستقيم: در اين بالابرها جك در زير كابين قرار دارد و بدنه را مستقيما به سمت بالا هدايت مي كند بنابراين به يك چاله براي قرار گرفتن جك و يا تجهيرات زير كابين نياز دارند. اين بالابرها به دو نوعع جك مستقيم از زير و جك مستقيم از بغل تقسيم مي شوند. در بالابر جك مستقيم از زير عمق چاله به حداكثر ارتفاع بالا رونده كابين بستگي دارد. اگر از جك هاي تك استيج استفاده شود، عمق چاله با ارتفاعي كهه كابين به بالا مي رود تقريبا برابر است. بنابراين براي دسترسي به ارتفاع هاي زياد به جاي حفر چاله هاي عميق كه خطرات فراواني را به همراه دارد از جك هاي دو و يا سه استيج استفاده مي كنند. در اين حالت جك مانند آنتن راديو كوچك شده و عمق چاله كاهش مي يابد. براي مثال در جك هاي دو استيج عمث چاله به يك دوم طول مسير و در جك هاي سه استيج به يك سوم طول مسير كاهش مي بايد. از اين بالابر ها در نمايشگاه هاي ماشين، كارواش ها و پاركينگ هاي دو طبقه استفاده مي شود و به دليل ايمني بالا به عنوان جك خودرو بر نيز شناخته مي شود.
اين بالابر ها ايمني زيادي دارند و به علت قرار گرفتن جك هيدروليك در زير كابين سقوط نمي كند. همچنين آرام و بدون سر و صدا كار مي كند. از اين بالابرها مي توان به عنوان آسانسور نيز استفاده كرد و به جاي يكك كفي اتاقكي شيشه اي بر روي آن قرار داد.
در بالابر جك مستقيم از بغل، كفي از دو سمت به ديوار و تجهيزات ريلي تكيه مي دهد. اين بالابرها نياز چاله هاي عميق ندارند و براي مسير هاي طولاني مانند 5 يا 6 متر تنها به يك چاهك به عمق 30 سانتي متر نيازز دارند. اگر از اين بالابرها به عنوان جك خودروبر استفاده شود بايد به صورت دوبل باهم تركيب شوند. از اين بالابرها بيشتر در مواقعي كه به ورودي از دو جهت نياز باشد و يا به علت سختي و يا سردي زمين امكان حفر گودال هاي عميق وجود ندارد استفاده مي شود. در اين بالابرها نيز به علت وجود يك پيستون در زير بدنه امكان سقوط وجود ندارد و امنيت بالايي دارند. بالابر جك مستقيم از بغل معمولا با حداكثر ظرفيت 1000 كيلوگرم طراحي و عرضه مي شوند.
در مجموع مي توان گفت كه بالابرهاي جك مستقيم به علت اعمال مستقيم نيروي محركه به زير كابين براي حمل بارهاي با تناژ بالا بسيار مناسب است. همچنين به دليل سيستم ساده اي كه دارد تعمير و نگهداري آنن آسان است. به منظور افزايش ايمني اين بالابرها در نمونه هايي كه جك در زير قرار دارد بهتر است اطراف كفي را نرده كشي كرد تا در هنگام بالا رفتن كفي احتمال سقوط افراد به داخل چاله كمتر شود.
• بالابر قيچي آكاردئوني: در اين حالت يك قيچي در زير بدنه به صورت آكاردئون باز و بسته مي شود تا به ارتفاع مورد نظر اپراتور برسد. اين بالابرها به علت آلياژ محكم به كار رفته در آنها داراي طول عمر زيادي هستندد و هم به صورت برقي (با باتري و برق شهر) و هم با موتورهاي ديزلي و بنزيني كار عرضه مي شوند. كفي اين بالابر ها بزرگ است و معمولا دو يا سه نفر به راحتي مي توانند بر روي آن كار كنند. اين بالابر ها احتياج بهه چاهك ندارند و پس از جمع شدن ارتفاع دستگاه به دو متر هم نمي رسد.
اين بالابرها براي ارتفاع هاي زياد (تا 30 متر) مناسب است و قابل كنترل هم از داخل كابين و هم از پايين به وسيله اپراتور است. همچنين اين بالابرها معمولا به سيستم فرود اضطراري و قطع خودكار در حداكثر و حداقلل ارتفاع براي جلوگيري از بروز حادثه مجهز هستند.
• بالابرهاي زنجيري: اين بالابرها در دو نوع دستي و برقي در بازار عرضه مي شوند و به عنوان بالاكشنده نيز معروفند. زيرا در بالاي ساختمان و يا يك بلندي نصب شده و با استفاده از يك قرقره و يا موتور اجسام راا به بالا مي كشند. اين بالابرها ظرفيت محدودتري نسبت به انواع ديگر دارند و در ساختمان سازي هاي كوچك مورد استفاده قرار مي گيرد. از اين بالابرها براي حمل نفرات استفاده نمي شود زيرا ايمني چنداني ندارد. ازز نمونه دستي بيشتر براي جابجايي بار هاي كوچك و در مكان هايي كه دسترسي به برق ميسر نيست استفاده مي شود. در اين بالابرها با چرخاندن يك زنجير كه حول يك قرقره حركت مي كند بار جابجا مي شود. در نمونه هاي برقي اين كار توسط يك موتور الكتريكي انجام مي شود. بالابرهاي زنجيري جدا از نوع نيروي محركه داراي عملكردهاي دوكاره و چهار كاره هستند و با سرعت هاي مختلفي نيز عرضه مي شوند. در مدل دوكاره بالابر تنها در جهت بالا و پايين حركت امكان جابجايي را فراهم مي كند در حالي كه در مدل چهار كاره امكان جابجايي در حالت افقي نيز وجود دارد. اين بالابرها نسبت به انواع ديگر ارزان تر هستند.

به طور كلي در بالابر هاي ثابت، نمونه هاي با مكانيزم بالا برندگي قيچي آكاردئوني داراي ايمني بيشتري نسبت به سايرين هستند. در مقابل بالابرهاي زنجيري و يا كابلي به دليل پاره شدن ناگهاني كابل، سقوط بار و گير كردن دست و پا و يا لباس اپراتور در قرقره خطرناك ترين نوع هستند.

جهت مشاوره فني در مورد آسانسور هاي كارگاهي و آسانسور كارگاهي آليماك مي توانيد با تيم فني ايستا صدر تماس حاصل فرماييد.

ما را در لينكدين دنبال كنيد

ما را در فيس بوك دنبال كنيد

ما را در گوگل پلاس دنبال كنيد

شماره تماس:36307626-041

آدرس وب سايت:www.tcch-co.ir

نويسنده : شيدا ربيعي

منبع:بالابر كارگاهي


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۵ساعت: ۰۱:۰۴:۳۳ توسط:ايستا صدر موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :