اسانسور كارگاهي

نظافت نماي ساختمانهاي بزرگ

 

كاربرد بالابرهاي كارگاهي در نماسازي و نظافت نماي ساختمان­ها

 

در دنياي امروز، همراه با پيشرفت و نوآوري در بخش­هاي مختلف ساخت و ساز، اعم از ساختمان­سازي نياز به وجود تجهيزات گوناگون، چه در حين ساخت و ساز و چه پس از اتمام آن و با هدف سرويس و نگهداري از آن­ها، بيش از پيش محسوس و ضروري به نظر مي­رسد.

نياز به جا به جايي عمودي يا شيب­دار يكي از اين ضروريات است، زيرا سازه­هاي مرتفعي مانند برج­ها، روز به روز رو به افزايش بوده و نياز به انجام انواع و اقسام كارها نظير تعميرات و يا نظافت و... براي آن­ها وجود دارد. بالابر كارگاهيهرچند ماهيتاً، جديد نبوده و سال­هاست كه مورد استفاده قرار مي­گيرند، اما امروزه از جهات مذكور در بالا، بيشتر مورد توجه و نياز هستند و خوب است بيشتر با انواع آن­ها آشنا شويم تا بتوانيم از قابليت­هاي آن­ها براي تسهيل انجام كارها بهره ببريم.

آسانسور كارگاهيرا بر اساس قابليت نوع حركت، مي­توان به دو دسته­ي كلي تقسيم نمود:

  • بالابر كارگاهي كه فقط مي­توان از آن براي جا به جايي حمل عمودي بار و نفرات استفاده نمود.
  • بالابرگارگاهي كه امكان جا به جايي افقي افراد جهت دسترسي آن­ها به نقاط مختلف يك ارتفاع معين را نيز فراهم مي­كنند.

در اين مطلب به معرفي دو بالابر كارگاهي تحت عنوان "بالابر سكوي كار" و "بالابر حمل و نقل" كه هر دو از نوع دوم هستند، خواهيم پرداخت.

بالابر كارگاهي سكوي كار

شايد هنگامي كه به برج­ها و ساختمان­هاي بسيار بلند و مرتفع با نماي شيشه­اي نگاه مي­كنيد، اين سوال در ذهنتان نقش بسته باشد كه نماي اين ساختمان­ها چگونه اجرا شده است و يا در صورت نياز به انجام كارهاي مختلف بر روي نماي آن­ها، به چه طريقي مي­توان به اين ارتفاع زياد دسترسي پيدا كرد؟!

به طور كلي امروزه كارهايي از اين دست كه مستلزم دستيابي به ارتفاعات بالا و انجام كار و حركت افقي در آن جا باشد، كم نيستند. يكي از روش­هاي معمول بستن داربست و انجام كار با كمك آن است. هم چنين شيوه­هاي جديدتري نظير روش راپل نيز جهت كارهايي مانند شستشوي نماي برج­ها به كار مي­روند، اما هر يك معايبي مثل ايمني پايين يا سرعت كم و محدوديت حركت حين انجام كار را به همراه دارند. در اين ميان وجود بالابرهاي سكوي كار كه توسط شركت­هايي نظير اليماك طراحي و توليد شده­اند، مي­تواند راه­گشا باشد و انجام كار را تسهيل نمايند. اهميت و برتري اسانسور كارگاهي از نوع سكوي كار زماني ملموس و محسوس­تر خواهد شد كه پيشرفت معماري و در نتيجه پديد آمدن ساختمان­هايي با نماهاي پيچيده به لحاظ شكل و اندازه را در نظر بگيريم. علاوه بر اين دربسياري موارد براي پوشش نماي ساختمان­ها از موادي مثل آلومينيوم يا سنگ­هايي استفاده مي­شود كه در ابعاد بزرگ توليد مي­شوند كه در تمام اين موارد نياز به اين داريم كه براي نماسازي از وسيله­اي استفاده كنيم كه از نظر آزادي عمل و حركت در حين كار انعطاف پذيري خوبي داشته باشد و هنگام كار بتواند به كارگران آزادي عمل بدهد. اين جاست كه نتيجه­ي مقايسه­ بين بستن داربست و استفاده از بالابر كارگاهي سكوي كار كاملاً واضح است. به طور حتم وجود چنين بالابرهايي، مجريان طرح­ها را بسيار خشنود خواهد نمود. زيرا استفاده از بالابر كارگاهي سكوي كار به جاي داربست در چنين مواردي مزايايي مانند موارد زير را به همراه دارد:

  • فراهم آمدن شرايط ايمن­تر حين انجام كار
  • بالا رفتن سرعت انجام كار
  • آزادي عمل بيشتر كارگران حين انجام كار
  • حذف بسياري از هزينه­ ها و در نتيجه صرفه جويي اقتصادي

بالابر گارگاهي حمل و نقل

زماني كه بحث كار بر روي نماي ساختمان پيش مي­آيد، بستن داربست اولين گزينه­اي است كه به ذهن مي­رسد. اما وجود بالابرهاي كارگاهي تحت عنوان "بالابر حمل و نقل" نيز مي­تواند گزينه­ اي مناسبي براي انتخاب باشد. اين بالابرها كارايي و مزايايي مشابه مزاياي "بالابر سكوي كار" كه در قسمت پيش عنوان شد دارند، با اين تفاوت كه براي ساختمان­هايي كاربرد دارند كه به لحاظ شكل و اندازه پيچيدگي متوسط و نه بالا داشته و در آن­ها استفاده از بالابر سكوي كار مقرون به صرفه نبوده و در واقع نيازي به امكانات زياد آن­ها ندارند.

تفاوت­هاي فني عمده­ي بالابرهاي سكوي كار و بالابرهاي حمل و نقل را مي­توان در موارد زير خلاصه كرد:

  • طول پلت فرم در بالابرهاي حمل و نقل كم­تر از طول پلت فرم بالابرهاي سكوي كار است.
  • ظرفيت حمل بالابرهاي حمل ونقل كم­تر از همين ظرفيت در بالابرهاي حمل و نقل است.
  • بالابرهاي حمل و نقل فضاي كم­تري از سايت ساخت و ساز را اشغال مي­كنند.

يادآوري مي­كنيم كه بالابرهاي به نسبت كوچكي كه تحت عنوان بالابرهاي قيچي شناخته مي­شوند و معمولا در سالن­ها و فضاهاي بزرگ مثل كارخانجات براي انجام تعميرات و نظافت و حتي حمل بار كاربرد دارند نيز نوعي بالابر كارگاهي حمل و نقل محسوب مي­شوند.

جهت مشاوره فني مي توانيد با گروه صنعتي ايستا صدر تماس حاصل فرماييد.

منبع: نحوه نظافت نماي ساختمانهاي بزرگ

ما را در لينكدين دنبال كنيد

ما را در فيس بوك دنبال كنيد

ما را در گوگل پلاس دنبال كنيد

شماره تماس:36307626-041

آدرس وب سايت:www.tcch-co.ir
برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۵ساعت: ۰۱:۱۵:۴۸ توسط:ايستا صدر موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :